مقدمه ای بر مواد مهندسی

مقدمه ای بر مواد مهندسی

مقدمه ای بر مواد مهندسی

در تمامی زمان ها بشر و مواد به صورت نزدیکی به هم وابسته بوده اند. در حالیکه انسان های اولیه از سنگ و چوب برای زندگی استفاده می کردند، منابع موجود نشان می دهد که استفاده از فلزات توسط بشر به ۵۰۰۰ سال قبل بر می گردد. مثلا طلا، نقره و مس توسط انسان های دوره سنگی شناخته شده بودند.

 

شاخص مصرف مواد مهندسی

امروزه مواد به عنوان یک نیاز برای بشر شناخته شده و ستون تمدن مدرن را تشکیل داده اند. تصور زندگی بدون مواد مهندسی تقریبا غیر ممکن است. مصرف مواد مهندسی برای هر فرد شاخص مهمی است که پیشرفت یک کشور را مشخص می کند. برای کشورهای توسعه یافته این شاخص در بالاترین مقدار خود است.

 

انواع موادی که در اطراف ما هستند

موادی که در اطرافمان دیده می شوند یا بصورت عنصر خالص (مانند Cu,Au,Ag,Ni) یا به شکل آلیاژ (مانند برنج و فولاد) و یا به صورت مواد مرکب (مانند چوب و فایبرگلاس) توسط ما مورد استفاده قرار می گیرند. تشکیل و واکنش بین مواد همگی از قوانین فیزیک و شیمی پیروی می کنند.

 

مثال هایی از مواد اطراف ما

برای مثال از سنگ برای ساختن ساختمان ها، از چوب برای کاربردهای گوناگون مانند درب ها، صندلی ها، میزها و از فلزات و آلیاژها برای کاربردهای مختلف (از سنجاق کوچک گرفته تا کشتی ها و توربین های بزرگ و سنگین) استفاده می شود.

مواد خاص و ویژه را می توان در ساخت ماهواره ها، پلاستیک را می توان برای کاربردهای روزمره مانند دسته چاقو، صندلی، چهارپایه و نیز ساخت مواد چقرمه و مستحکم را می توان برای اتومبیل، هواپیما و سفینه فضایی مورد استفاده قرار داد.

 

تقسیم بندی کلی مواد

بطور کلی مواد را می توان به دو دسته تقسیم بندی کرد:

۱- مواد غیر آلی مانند فولادها، برنج ها، برنزها، شیشه ها و سیمان ها

۲- مواد آلی مانند خاک، رزین های طبیعی و چوب

پیمانکاری بی نیاز، در کلیه امور ساختمانی، جوشکاری و آهنگری، نقاشی و تاسیساتی (لوله کشی) دارای افراد متخصص، متعهد و با تجربه می باشد و شما می توانید بهترین خدمات را با قیمت منصفانه و مناسب همراه با مواد اولیه درجه یک را از ما بخواهید.

تلفن تماس: ۶۲۶ ۴۳ ۴۶ ۰۹۰۲

دیدگاه‌تان را بنویسید: