جوشکاری و بازار کار آن

جوشکاری و بازار کار آن

جوشکاری و بازار کار جوشکاری

تعریف جوشكاري

جوشكاري عبارت است از اتصال دو يا چند قطعه فلزي و يا غير فلزي به يكديگر، كه در اثر ذوب سطحي قطعات و تركيب مذاب صورت مي گيرد.

عوامل مهم در جوشکاری

  1. دما
  2. فشار
  3. جنس
  4. تركيب قطعات

 دسته بندی انواع جوشکاری

  • جوشكاري ذوبي

در جوشكاري هاي ذوبي، قطعات در محل اتصال، بر اثر حرارت ذوب شده و با هم تركيب ميشوند و در نهايت پس از سرد شدن، قطعات به يكديگر جوش مي خورند. در اين حالت، اتصال در محل جوش ميتواند نتيجه ذوب لبه هاي قطعات باشد. همچنين علاوه بر ذوب لبه ها، فلز پركنندهذاي نيز ميتواند به آن اضافه شود كه در جوشكاري قوس الكتريكي به اين فلز پركننده، الكترود گويند.

  • جوشكاري غيرذوبي

در اين فرايند براي تشكيل جوش، قطعات را ذوب نميكنند. به همين دليل به آن جوشكاري حالت جامد نيز ميگويند. در جوشكاري اصطكاكي كه يك فرآيند غيرذوبي است، حرارت مورد نياز بر اثر مالش سطوح قطعات توليد مي شود، در حدي كه باعث خميري شدن قطعات در محل اتصال شود. سپس با اعمال فشار لازم، عمل جوشكاري انجام مي گيرد.

 

بازار کار جوشکاری

  • مواردی که نیاز به استحکام دارند مانند مخازن، سازه و …
  • مواردی که نیاز به زیبایی دارند مانند زیورآلات، لوستر و …
  • موارد بهداشتی مانند لوازم و دارو های پزشکی (درب محفظه پنی سیلین) و …
  • موارد هنری مانند مجسمه سازی و …

به علت نياز روز افزون صنايع گوناگون به انواع اتصالات از جمله جوشكاري قطعات، فرايند هاي جوشكاري مختلفي برحسب نياز ارائه شده است. از جمله صنايعي كه از فرايندهاي جوشكاري بهره زيادي مي برند، مي توان به صنايع فلزي، سازه و ساختمان، هوافضا، كشتي سازي و غيره اشاره كرد.

 

کامل ترین فیلم آموزش جوشکاری (تمام روش ها)

این فیلم کامل ترین فیلم آموزشی در رابطه با جوشکاری می باشد.

کپی کردن این ویدیو با ذکر نام beniaz.ir هیچ مشکلی ندارد.

دیدگاه‌تان را بنویسید: