آشنايي با محیط كارگاه جوشكاري و آهنگری

آشنايي با محیط كارگاه جوشكاري و آهنگری

آشنايي با محیط كارگاه جوشكاري و آهنگری

كارگاه جوشكاری:

محيطي است كه در آنجا با استفاده از فرآيندهاي جوشكاري اقدام به ساخت یا تعمیر قطعات صنعتی می نمایند. در كارگاه هاي جوشكاري متناسب با نوع کار جوشکاری، از ابزار و تجهيزات مختلفی استفاده می شود و نیز بر اساس اندازه و تعداد سازه ها، ابعاد کارگاه ها تغییر می کند.

به طور معمول سرپوشيده است ولي گاهي به دليل شرايط اجرايي مثل: مشكل حمل و نقل سازه هاي بزرگ صنعتي بخشي از فعاليت هاي جوشكاري و یا تمام آن در محل نصب سازه ها (سايت) صورت مي پذيرد. و در هر صورت لازم است تمهيدات لازم جهت انجام مطلوب و ايمن عمليات جوشكاري انديشيده شود.

همانطور که در کارگاه ساخت خط لوله ديده می شود، گاهی به منظور جلوگیری از تأثیر منفی وزش باد و یا برف و باران روی کیفیت جوش، عملیات جوشکاری در زیر ناحیه چادر کشیده شده صورت می گیرد.

تجهيزات و دستگا ههاي موجود دركارگاه جوشكاري

متناسب با فعاليت هایی که در كارگاه های جوشكاري صورت می گیرد و نوع سازه هاي صنعتي كه ساخته مي شوند و يا مورد تعمير و بازسازي قرار مي گیرند، نوع و تعداد دستگاه ها و نيز ابزارهاي جانبي متعلق به آنها متفاوت است.

فعالیت های متداول درکارگاه های جوشکاری عبارتند از:

  1. عملیات برشکاری،
  2. ماشینکاری و جوشکاری
  3. مونتاژکاری
  4. سنگ زنی،

انبارها در كارگاه جوشكاري

در كارگاه هاي جوشكاري به طور معمول فضاهايي را براي نگهداري ابزار، مواد و محصولات جوشكاري اختصاص می دهند كه انبار ناميده مي شوند در ادامه به معرفی انبارهای اصلی همجوار با کارگاه های جوشکاری پرداخته می شود.

  • انبار مواد مصرفي جوشكاري

این انبارها محل نگهداری انواع مختلف مواد مصرفی مثل: الكترودها، سيم جوش ها و پودرهاي جوشكاري مي باشند كه باید در شرایط مناسب نگهداری شوند و برچسب شناسایی مواد، حاوي اطلاعات لازم روي جعبه يا قفسه هاي مربوطه نصب گردد و نیز دستورالعمل شرايط حمل و نقل، ورود و خروج و نگهداري آنها از نظر دما و رطوبت در انبار مشخص باشد.

  • انبار نيم ساخته های فلزی

اين انبارها محل نگهداري انواع نيم ساخته هاي فلزي مثل: ورق، ميلگرد، نبشي، پروفيل و غيره مي باشند که برحسب نوع پروفيل، جنس، و مشخصات ديگر از هم تفکیک شده و چیده می شوند. به طور معمول بايد ور ق ها، میلگردها، نبشی ها، تسمه ها و پروفیل ها هر کدام به شکل جداگانه و بر اساس قطر یا ضخامت و نیز از نظر نوع جنس (فولادی، آلومینیمی و غيره) تفکیک می شوند. به طور مثال نیم ساخته های فولاد زنگ نزن (ورق، لوله، میله و ….) باید جدا از فولادهای معمولی (كربني) انبار شوند.

  • انبار كپسول هاي گاز محافظ

این انبارها محل نگهداري انواع كپسول هاي گاز مصرفي مثل: اكسيژن، استيلن، آرگون، دي اكسيد كربن و غيره مي باشد. كپسول هاي مذكور باید جدا از هم انبار شوند. حتی کپسول های پر و خالی نیز لازم است جدا از هم باشند. همچنين رعایت نکات ایمنی در انبار کردن کپسول گازهای قابل اشتعال مثل: استيلن يا اکسیژن بسیار مهم است و باید به دقت رعایت شود. نكته ديگر اينكه کپسولها در شرایط ایستاده و دارای کلاهک انبار شوند.

  • انبار ابزار و لوازم يدكي

در اين انبار به طور معمول تعداد زيادي از اقلام مرتبط با دستگاه ها و تجهيزات جوشكاري، برشكاري و ماشينكاري و متعلقات جانبي آنها نگهداري ميشود. بنابراین لازم است برچسب شناسایی اقلام مذکور حاوي اطلاعات لازم روي جعبه يا قفسه هاي مربوطه نصب گردد.

همچنين با توجه به اينكه اجزاء و ابزارهاي موجود در اين انبارها از نظر آسيب پذيري و حساسيت نسبت به شرايط محيطي متفاوت مي باشند، بنابراين لازم است نحوه چيدمان و نوع سيستم تهويه به منظور كنترل ( فضای داخل انبار و نحوه دما و رطوبت، متناسب با جنس و حساسيت آنها در نظر گرفته شود.

دیدگاه‌تان را بنویسید: